Ezeket a dolgokat talán még nem tudod A sárkány közbelépről (2. rész)



Érdekességek az 50 éve bemutatott filmről.A díszleteket egy képregény ihlette: A sárkány közbelép gyorsan, feszített ütemterv alapján, alacsony költségvetéssel készült, ezért Fred Weintraub és Paul M. Heller producernek már akkor foglalkoznia kellett a hongkongi díszletekkel, amikor Michael Allin még el sem készült a forgatókönyvvel.

Ehhez Heller a gyerekkorából merített ihletet, méghozzá a Terry és a kalózok képregényből, amiből rádiós és televíziós sorozat is készült. A vörös, kék és arany színárnyalatok jól passzoltak A sárkány közbeléphez, ezért Heller elkezdett együtt dolgozni a vázlatrajzolóval, hogy kialakítsák a különféle díszleteket. Az elkészült vázlatokat átadták a díszletépítőknek, akik elkezdhették a munkát Hongkongban.

A Deadpool 2. rendezője remake-t akart csinálni belőle: 2018-ban, Bruce Lee halálának 40. évfordulóján beszélt arról David Leitch, hogy elkészítené A sárkány közbelép remake-jét. Jelenleg írót és színészeket keres a munkához, ám a rajongók szerint ez is egy olyan film, amit békén kellene hagyni, hiszen az egyik legjobb harcművészeti film, ami már sokakat inspirált, ráadásul Bruce Lee a főszereplője.

Bruce Lee rettegett a forgatástól, először el se ment rá: Mivel Bruce Lee tudta, hogy ha a film sikeres lesz, akkor az megnyithatta előtte az utat a nemzetközi sztárság felé, ezért hatalmas nyomás volt rajta, ami miatt a forgatás elején mindenféle kifogást talált ki, hogy miért nem tud ott lenni, úgyhogy nélküle kezdték el a munkát.

Amikor végre megjelent a forgatáson, akkor annyira remegett az első felvételeknél, hogy azokat ülve vették fel és gyakran meg kellett ismételni. Végül a színésznek sikerült ellazulnia, úgyhogy a tervek szerint folytatódhatott a munka.

A forgatás sokszor kaotikus körülmények között zajlott: Komoly kommunikációs nehézségek merültek fel a kínai és az amerikai stábtagok között a film forgatásán, ugyanis nem volt elég tolmács, és sokszor nem találtak megfelelő szavakat az angol vagy kínai szakkifejezésekre. Egy jelenet esetében például valaki békákat vitt galambok helyett, mert félreértette az utasítást.

A legfontosabb pozíciókat amerikai filmesek kapták, de a munka nagy részét helyiek végezték, ami a nyelvi problémák mellett kulturális konfliktusokat is okoztak. Az amerikaiakat gyakran megdöbbentette, hogy milyen kevés pénzt és figyelmet fordítanak a hongkongi filmgyártásra.

Gilbert Hubbs operatőr elmondta, hogy a filmfeldolgozó részleg a világ legmocskosabb helye, amit valaha látott. A stáb és a felszerelés is visszalépett az időben. Például a fényt Hollywoodban sokféle eszközzel lehet szabályozni, de itt csak ablakokkal, fekete papírral, kötelekkel és ruhatűkkel dolgozhattak a filmesek.

Amikor Hubbs megérkezett a Golden Harvest stúdióba, és meglátta a rossz állapotú kamerákat, lencséket, akkor azt kérte a producerektől, hogy béreljék máshonnan a felszerelést, amivel felzaklatta őket, mivel ez többletköltséggel járt. Végül mindössze két kamerával és három objektívvel vették fel a filmet.

Hasonló gondokkal szembesült a second unit operatőr, ugyanis a berendezések annyira rozsdásak voltak, hogy talán egy filmet még fel lehetett volna venni velük... Indiában. Az is problémát okozott, hogy a világítási beállításokat sokszor egyik napról a másikra megváltoztatták, ami miatt újra kellett venni az egész jelenetet.

A díszleteket ötszáz kínai munkás építette, méghozzá általában csirkedrótból, sárból és fahulladékból. Az edzések és a küzdelmek helyszíneiként teniszpályákat használtak, a filmben pedig többször is látni a korábban felfestett csíkokat.

A lakoma jelenetének felvétele három napig tartott, és ugyanazt azt ételt használták hozzá. A hatalmas jelenetekhez, amelyekben Han emberei és a verseny résztvevői szerepeltek, akár 400 statisztát is használtak, ám mivel a fiatalok általában rivális hongkongi utcai bandák tagja voltak, ezért nem egyszer előfordult, hogy a színészkedés valódi verekedésbe torkollott.

(Forrás: hu.ign.com)

Ajánló

Ajánló