A közelmúlt legnagyobb reklámbotrányai



Öt kampány, ami nagyobb felháborodást keltett, mint a Coca-Cola azonos nemű párokat bensőséges helyzetben ábrázoló plakátjai.Pepsi és a tüntetések komolytalanná tétele: 2017-ben úgy döntöttek a Pepsinél, hogy egy nagyszabású reklámfilmmel népszerűsítik a márkát. A hirdetés tüntetni induló fiatalokról szólt, akik között Kendall Jenner is feltűnt, hogy egy doboz Pepsivel a kezében megoldja a világ problémáit.

A reklámmal az volt a probléma, hogy az ugyanebben az időben történő tüntetések és zavargások (Trump, Black Lives Matter) komoly hatást gyakoroltak az amerikai társadalomra, ezért a Pepsi kénytelen volt törölni a videót és elnézést kérni, amiért fontos témákat súlytalanná téve és felhasználva akart még több üdítőt eladni.

Bud Light és a nemi erőszak: 2015-ben arra akarta motiválni az embereket a Bud Light, hogy legyenek szabadabbak, vakmerőbbek, merjenek egy kicsit élni. A komfortzónából való kimozdulást népszerűsítő kampány az #upforwhatever, vagyis a #jöhetbármi jelmondattal jól működött, legalábbis egy ideig.

A gond az volt, hogy a sörösüveg címkéjén ez állt: „a tökéletes sör, hogy a "nem" kikerüljön a szókincsedből az estére”.

Ezt sokan a nemi erőszakkal kötötték össze, hiszen gyakori, hogy az erőszaktevők leitatják az áldozatukat, hogy az így képtelen legyen a védekezésre. A Budweiser leállította a kampányt és elnézést kért.

Fanta és az elfelejtett náci múlt: 2015-ben ünnepelte a 75. születésnapját a Németországból származó Fanta. Ennek örömére egy olyan reklámfilmet készítettek az üdítőital származási helyén, amelyben visszatekintettek a múltra.

A reklámban elhangzott, hogy a régi szép időkben azért született meg a Fanta, mert nem volt alapanyag a kólához. A baj csak az, hogy a „régi szép idők” az 1940-es évekre esett, alapanyag pedig azért nem volt, mert a náci Németország hadban állt a szövetséges hatalmakkal.

A reklámfilmen rengetegen kiborultak, a többség pedig azon háborodott fel a legjobban, hogy a Coca-Cola miért nosztalgiázik Németország történetének talán legsötétebb korszakán? A cég bocsánatot kért és letörölte a videót a hivatalos oldaláról.

Benetton és a határok felrúgása: 2011-ben indította az UNHATE kampányát a Benetton. A cég arra akarta biztatni az embereket, hogy győzzék le magukban a gyűlöletet és engedjék át magukat a szeretetnek. Habár az üzenet jó volt, a megvalósítás mégis olyan botrányosra sikerült, hogy amiatt mindenhonnan csak gyűlölet ömlött rájuk.

A Benetton ott követte el a hibát, hogy a kampány keretében fotómontázsokon egymással ellenséges viszonyban álló, vagy ellentétes álláspontot képviselő politikai és vallási vezetőket, kortól és nemtől függetlenül, csókolózás közben ábrázolt.

Akadtak, akik csak jót nevettek a dolgon, de sokan kiborultak. A legnagyobb felháborodást az keltette, hogy Benedek pápa el-Tayebbel, az iszlám vallás egyik fontos alakjával csókolózott. A Benetton úgy döntött, hogy nem vonja vissza a reklámot, amiért Cannes-ban díjjal jutalmazták.

Dove és a rasszizmus: A Dove arról híres, hogy az egész világon harcol a pozitív önképért, ezért a kampányaiban arra biztatja a fogyasztókat, hogy fogadják el önmagukat úgy, ahogy vannak, még akkor is, ha nem modellszépségek.

2017-ben azonban nagyon rosszul sült el a Dove egyik akciója, amelyben úgy hirdették a tusfürdőjüket, hogy egy fekete nőből fehér lett, miután levett egy pólót. Ezen sokan felháborodtak, hiszen a reklám ráerősített arra a sztereotípiára, hogy a feketék koszosak. A Dove bocsánatot kért és beszüntette a kampányt.

(Forrás: noizz.hu)

Ajánló

Ajánló