Kevésbé ismert érdekességek az Amerikába jöttemről (2. rész)



Ezeket a dolgokat talán még nem tudod a 35 évvel ezelőtt bemutatott filmről.A rendezőt Eddie Murphy protezsálta be a stúdiónál: Murphy a második filmjén, az 1983-ban bemutatott Szerepcserén már együtt dolgozott John Landisszel, akiről a színész azt mondta, hogy nemcsak remekül megértették egymást, hanem az összes rendező közül vele élvezte a legjobban a közös munkát, ezért úgy döntött, hogy őt ajánlja be a stúdiónak.

Murphy nem csupán azért tett így, mert korábban élvezte a közös munkát, hanem azért is, mert Landis karrierje veszélybe került a Homályzóna forgatásán történt szörnyű baleset miatt, amiben egy színész és két kisgyerek is meghalt, így Landisnak gondatlanságból elkövetett emberölés miatt bíróság elé kellett állna.

A tárgyalás 9 hónapon át tartott, és bár végül a rendezőt felmentették, mégis Murphy úgy érezte, hogy emberileg és szakmailag is gödörbe került a rendező, akinek munkái sorban megbuktak a pénztáraknál, ezért egy sikeres film biztos segítené a rehabilitációját.

A Paramount annyira megijedt az első kritikáktól, hogy egy alkalom után leállították a sajtóvetítéseket: Annak ellenére, hogy papíron minden a film sikere mellett szólt, az első, még a bemutató előtt egy hónappal tartott sajtóvetítés nem hozott túl jó eredményt. A Paramount annyira megijedt a várható negatív kritikáktól, és azok várható hatásától, hogy a New York-i esemény után elrejtette a filmet az újságírók elől.

Nem tartottak több sajtóvetítést, ami amellett, hogy Amerikában szokatlan, még azt az üzenetet is közvetíti, hogy a gyártók sem hisznek abban, hogy jó minőségű az alkotás. Ez azonban nem volt minden, ugyanis a Paramount azt felelte az évtizedekig legbefolyásosabb kritikuspáros hírében álló Roger Ebert és Gene Siskel kérésére, hogy sajnos nem tudják megmutatni nekik előzetesen a filmet.

A végső kritikák valójában nem voltak annyira rosszak, mint arra az első vetítés után számítottak. Igaz, az Ebert és Siskel párost is megosztotta a vígjáték, mivel az előbbinek se az eredmény, se a forgatókönyv nem tetszett.

A nézők tetszését azonban elnyerte a vígjáték, ami összesen 128 millió dolláros bevételt termelt, amivel az év második legnépszerűbb filmje lett, a Roger nyúl a pácban mögött.

Eddie Murphy még a való életben is teljesen eltűnt Saul maszkja alatt: A vígjátékban Murphy négy szerepben látható, ugyanis Akkeem herceg mellett ő alakította a fodrászatüzlet tulajdonosát, annak egyik állandó vendégét, Sault és Clarence-t, a Szexi csokoládé énekesét, Randy Watsont.


Saul esetében Rick Baker a saját apósa arca alapján készítette el a maszkot, a bácsi pedig fel is tűnik a filmben, méghozzá azokban a jelenetekben, amelyek előterében Akeem vagy Clarence, a háttérben pedig Saul látható, ugyanis az öregembert Baker apósa alakítja.

A maszk annyira élethűre sikerült, hogy az élesben is megtévesztett mindenkit. Murphy azzal szórakozott, hogy kész sminkben ment be a Paramounthoz, ott elsétálgatott, kicsit flörtölt a titkárnőkkel, és azt állította, hogy Eddie Murphy, ám ezt senki sem hitte el neki, ugyanis azt gondolták, hogy csak egy kedves, habókos öregember.

Rohamtempóban készült a film: 1987-ben kötött exkluzív, 5 filmre szóló szerződést Eddie Murphyvel, és minél gyorsabban elő akartak állni az első alkotással, ugyanis a stúdiónak akkor még nem volt terve 1988 nyarára, ezért mindenképpen szükségük volt egy sikeresnek hangzó címre, de még semmi ilyesmi nem volt előkészületben náluk.

Volt azonban egy néhány oldalas történetvázlat egy Amerikába érkező afrikai hercegről, úgyhogy fogták azt, és megbízták a forgatókönyv megírásával David Sheffieldet és Barry W. Blausteint, akik már a Saturday Night Live-ban is dolgoztak a színésszel, és akik öt hét alatt előálltak a szkripttel.

A forgatókönyvet szeptember elején adták le, majd három nap múlva hívta is őket a Paramount, hogy januárban kezdődhet a forgatás. Az első csapó és a bemutató között csak fél év telt el, ami nagyon rövidnek számít.

(Forrás: hu.ign.com)

Ajánló

Ajánló