Ezeket a dolgokat mindenkinek tudnia kell a karanténról!
Fontos kérdések és válaszok az elkülönítésről!Mindenkinek kötelező alávetnie magát a járványügyi intézkedéseknek? – Igen, mert a járványügyi intézkedések kötelezőek.
Megtagadhatom, hogy karanténba tegyenek? – Nem, hiszen mindenkinek kötelező alávetnie magát a járványügyi intézkedéseknek.
Ahhoz, hogy egy gyerek karanténba kerüljön, kell a szülő hozzájárulása? – A kiskorú is karanténba kerülhet a szülő beleegyezése nélkül.
Ha nincs, aki gondoskodjon a gyerekemről/családtagomról, mi fog velük történni? – Abban az esetben, ha a szülő(k) kerül(nek) karanténba, akkor elsősorban ők döntik el, hogy a gyermeküket rokonoknál, barátoknál vagy ismerősöknél helyezik-e el.
Ennek a hivatalos formája a családba fogadást, amit a gyámhatóságnál kell kérvényezni, ami engedélyezheti, hogy a szülő egészségi állapota miatt a gyermeket más, egy általa megnevezett család átmenetileg befogadja, gondozza, nevelje.
Amennyiben a családbafogadás nem valósulhat meg, mert például nincs olyan rokon, barát vagy ismerős, aki befogadhatná a gyermeket, akkor a gyámhatóság ideiglenes hatállyal elhelyezi a gyermeket.
Ha a karanténba helyezett egyén felnőtt idős, beteg rokonról gondoskodik, aki az elzárás miatt ellátás nélkül marad, akkor az önkormányzat szolgáltatásai vehetők igénybe. A közétkeztetésnek, a házi segítségnyújtásnak és a nappali ellátásnak minden településen elérhetőnek kell lennie. Ezek a szolgáltatásokat az önkormányzattól kérhetőek.
Amennyiben valakit nem lehet az otthonában ellátni, akkor az ápolást, gondozást nyújtó szociális intézményben (például idősek otthona) vagy fekvőbeteg-ellátásba kell helyezni.
Kell-e tájékoztatni a gyerek állapotáról a szülőket? Hogyan érdeklődhetünk? – Igen, ráadásul részletes, kielégítő tájékoztatást kell adni. A szigorúan vett egészségi állapoton túl arról is tájékoztatni kell a szülőt, hogy várhatóan meddig fog tartani a karantén, és abban az időszakban hogyan tud kapcsolatba lép a gyermekével. A szülőt arról is tájékoztatni kell, hogy van-e lehetőség arra, hogy személyes tárgyakat, játékokat, könyveket, ruhákat, tisztálkodási eszközöket, esetleg élelmiszert juttasson be a gyermekének.
Hogyan kell kommunikálnia az államnak a karanténról? – Valós idejű, átlátható, érthető kommunikációra van szükség, vagyis nem elég csak a karantén tényét közölni, hanem fontos egyértelműen közölni annak pontos feltételeit.
Mennyi ideig tarthat a karantén? – A beteg gyógyulásáig tart annak elkülönítése. A járványügyi megfigyelés az új koronavírus megbetegedés esetén a kontaktszemélyeknél (azok a személyek, akik szoros kapcsolatba kerültek a beteggel) az utolsó kontaktust követő 14 napig tart. Egy terület, épület karantén alá vonása addig tart, amíg a járványügyi helyzet ezt indokolttá teszi.
Köteles elfogadnia a munkáltatónak, ha karantén miatt nem megyek dolgozni? – Igen. Akit „közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek”, tehát karanténba kerül, keresőképtelenné válik. Amíg a keresőképtelen állapot tart, addig a munkavállaló felmentést kap a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesen alól. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a munkavállaló nem dolgozhat.
Ha valaki karanténba kerül, az betegszabadságnak minősül? – Nem. Ha valakit „közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek”, tehát karantén alá helyeznek, akkor keresőképtelennek minősül. Amennyiben valaki így lesz keresőképtelen, akkor már az első naptól táppénzt kap.
A karanténnal kapcsolatos további információkért látogass el a tasz.hu weboldalra!
(Forrás: tasz.hu)
Ajánló
Ajánló
-
Facebook