Barbie történetének legkülönösebb jelenetei (2. rész)
Ezek voltak a játékbaba múltjának legelképesztőbb eseményei!A baba megalkotóját 2500 órányi közmunkára ítélték: A 70-es években emelte vádat Ruth Handler és a cég vezető tisztségviselői ellen, ugyanis meghamisították a könyvelést és a számlákat, ezzel átverve a tőzsdefelügyeletet, a könyvvizsgáló céget és az üzleti partnereiket.
Az ítélet szerint Handlernek ott kellett hagynia a Mattelt, 2500 óra közmunka várt rá és 57 ezer dollár pénzbüntetést is kiróttak rá. Csak 1991-ben rehabilitálták és vették vissza, de az már csak jelképes jelenlét volt.
A Barbie, aki rasszista szlengnevet kapott és más nagy melléfogások: A Mattel soha sem követni, hanem diktálni akarta a divatot. Annak érdekében, hogy ez sikerüljön, rengeteg újításra volt szükség, és a lányok új generációinak inspirálására közben előfordult néhány kevésbé átgondolt ötlet is.
Ilyen volt a 2001-ben a Mattel és a Nabisco édességgyár együttműködéseként piacra dobott Oreo Barbie, ugyanis a szlengben arra az emberre mondják, hogy Oreo, aki a kekszhez hasonlóan, kívül fekete, de belül a fehérekhez akar hasonlítani, ezért úgy öltözködik, beszél, viselkedik, ahogy a fehérek, akikkel barátkozik, vagy legalábbis jól kijön velük. Tekintve, hogy ez nem dicséret az adott személyre nézve, ezért visszahívták az Oreo Barbie-t.
A diétázó, a tetovált és a cserkészlány Barbie szintén nem nyerte el mindenki tetszését, ahogy a terhes Midge, a kakiló Tanner kutya, a szőke hajú afroamerikai Barbie, és Barbie kishúga, Skipper, akinek egy karmozdulatra megnőttek a mellett sem aratott egyöntetű sikert.
Jézus Ken nem mindenkinek jött be: Barbie popkulturális ikonnak számít, ezért rendszeresen felhasználják a kortárs művészekben, ami olykor botrányhoz vezet. 2014-ben a Buenos Aires-i POPA galériában rendeztek kiállítást két argentin művész, Marianela Perelli és Pool Paolini munkáiból.
Ők 33 vallási alak ábrázolására használták fel a játékbabát. Volt ott például Jeanne d’Arc, Buddha, a hindu istennő Káli vagy a mexikóiak védőszentje, a Guadalupei Szűzanya. A terv szerint a Barbie által megtestesített Szűz Mária mellett ott lett volna Ken, mint a keresztre feszített Jézus, de ezt néhány hely katolikus csoport ellenezte.
Mivel a művészeket még meg is fenyegették, hogy elmennek a megnyitóra, ezért biztonsági okokból törölték a Barbie: The Plastic Religion” című kiállítást. Perelli és Paolini sajtóközleményben tudatta, hogy igazságtalanul megtámadták és félreértették őket.
Minden vallást tiszteletben tartottak, például nem tervezték Mohamed ábrázolását, ezért senkinek sem kellett volna provokációnak vennie a kiállítást, ám nem számítottak a helyi katolikus csoportokra. Barbie a női szépséget testesíti meg, mert ezért a művészek nem értették a rájuk irányuló gyűlöletet.
Eredete nem szeplőtlen, egy felnőttjátékon alapul, aminek mellbimbói voltak: Annak idején a remek üzleti érzékkel megáldott Ruth Handler szomorúan ismerte fel, hogy amíg a fia rengeteg játéklehetőség közül választhat, addig a lánya, Barbara csak és kizárólag az anyaszerepre készülhet fel, mert nincs a játékpiacon olyan, felnőttet imitáló játékbaba, ami inspirálná őt, és akinek a helyébe beleképzelhetné magát.
Handler kutatni kezdett. Ennek során talált rá a német Lillire, aki a Bild újságban jelent meg vicces karikatúraként. A figura egy céltudatos nő volt, aki tudta, hogy mit akar. A Lilliről mintázott baba 1955-ben került forgalomba, ám egyáltalán nem gyerekeknek készült.
Handler ebből a babából vitt haza az Egyesült Államokba, ahol a játékgyár óriásnál, a Mattelnél dolgozott a dizájnon Jack Ryan. Barbie első változata nem sokban különbözött tőle, ugyanis például neki is voltak mellbimbói, amit nem könnyű elmagyarázni a gyerekeknek, ezért gyorsan eltüntették.
Így is nehéz volt piacra dobni a nőies külsejű babát, ezért egy bécsi pszichoanalitikus, a szakmájában Manipulátornak becézett, orvost is bevetettek a férfiak uralta játékipar és az anyukák meggyőzésére.
(Forrás: hu.ign.com)
Ajánló
Ajánló
-
Facebook