Érdekességek a barátságról
Kutatási eredmények a választott családról.Az egyik legszebb emberi kapcsolat a barátság, a választott család, amiről egyetemi kutatások is kimutatták, hogy a széles baráti kör meghosszabbítja az életünket. A 70 éven felüliek esetében kiderült, hogy 22 százalékkal hosszabb életre számíthatnak azok, akik szociálisan aktívak maradtak, és nem váltak introvertálttá.
A baráti kapcsolatok tartóssága világosan megmutatja, hogy mennyire tudunk alkalmazkodni és felelősséget vállalni. Azok az emberek, akiknek középkorára is hosszú távú barátságaik és ismeretségeik vannak, azok jellemzően kompromisszumképes, lojális, megbízható és felelősségteljes személyek.
A tartós kapcsolatokból az érzelmi intelligenciára is lehet következtetni, ugyanis egy barátság akkor működik jól, hogy ismerjük a másik érzelmi szükségleteit, várható reakcióit és erkölcsi szabályait. Általánosságban tehát kijelenthető, hogy a kapcsolataink tartóssága függ az érzelmi intelligencia szintjétől.
A baráti kapcsolatok abban is szerepet játszanak, hogy hogyan ítél meg minket a külvilág, ugyanis az emberek elsősorban az alapján helyeznek el egy adott kasztba vagy alkotnak véleményt a személyiségünkről, hogy milyen baráti kapcsolatokat ápolunk.
A külvilág inkább a barátságaink alapján ítélnek meg, mint a párkapcsolataink alapján, ugyanis a szerelem gyakran érzelmek és a kémia hatásai miatt irányíthatatlanok, de a hosszú távú barátságok esetében nélkülözhetetlen, hogy legyenek olyan közös vonásaink, tulajdonságaink, amelyek a valódi énünket mutatják.
A kutatások arra is rájöttek, hogy a baráti, ismeretségi kör szinte teljesen lecserélődik 7 évente, ám az a kapcsolat, ami megél, sőt, meghaladja a 7 évet, az szinte biztos, hogy életünk végig megmarad, ha változó intenzitással is. Átlagban egy felnőttnek maximum 2-3 jó barátja van, de az esetek többségében a családalapítás után ez a szám 1-2 főre csökkenhet.
Barátságtípusok: Bár alapvetően ötfajta barátság létezik, mégis ezeknek van közös keresztmetszete.
Az első típus a gyerekkorban szövővő barátságok. Ebben a kategóriába tartoznak a szomszédok, az iskolatársak és az olyan tágabb családi kapcsolatok, amelyeket a gyökerek és a gyerekkor tart össze. Az ilyen barátokban hosszabb távollét és kihagyás után is erős az egymásba vetett bizalom és sikerül ugyanott felvenni a fonalat, ahol leejtettük.
A második kategóriába azok a barátok tartoznak, akikkel vidám pillanatokat élünk meg. Ezeknek a kapcsolatoknak a középpontjában a szórakozás és örömforrások állnak, mert megnevettetjük egymást, és egy kis időre elfeledkezünk a gondjainkról.
A harmadik kategóriába soroljuk a testvéri kapcsolatokat. Ezeknek a lényegét a hasonlóság adja, és főleg családias jellegük van. Ezekkel a barátainkkal mindent tudunk egymásról, mélypontokat és magasságokat élünk meg együtt. A testvéri kapcsolatok alapvetően támogatók, de sokszor hektikusak és sokszor előfordul bennünk a nézetkülönbség.
A negyedik kategória tartóznak a lelki társ típusú barátságok, tehát nagyfokú lelki egyezés, és feltétel nélküli szeretet jellemzi. Ezekkel a barátainkkal hasonló az erkölcs értékrendünk, teljesen őszinték vagyunk egymással és maximálisan megbízunk egymásban. Tulajdonképpen ez az „igaz” barátság, mivel kendőzetlenül meg merjük mutatni egymásnak a valódi személyiségünket.
Az ötödik kategóriába tartóznak a menedék jellegű barátságok. Ezekre a kapcsolatokra az a jellemző, hogy leginkább akkor keressük egymást, ha problémáink, gondjaink vannak és támogatást igénylünk. Ezekben a barátságokban egymásból próbálunk erőt meríteni a nehéz időkben, de amikor véget ér a rossz időszak, akkor ezek a kapcsolatok elvesztik az intenzitásukat.
(Forrás: astronet.hu)
Ajánló
Ajánló
-
Facebook