Karácsonyfa díszek és történetük
Tudd meg, hogy miről mesél a csúcsdísz, a gömbök, a girland és a színek!A XVI. század óta szokás a karácsonyfa díszítése, amellyel kapcsolatban az első kérdés az, hogy miért pont fenyőfát állítunk? Ennek oka a zöld szín, ami az új élet reményét jelképezi. A spirális ágak pedig az életspirált szimbolizálja.
Amellett, hogy a fenyőfának külön jelentése van, még a díszek sem üres tárgyak, hanem szimbólumok. A csúcsdísz minden keresztény országban megjelenik, aminek oka az, hogy ez jelképezi a mennyországba emelkedett Jézust.
A csúcsdísz eredetileg csillag alakú volt azért, hogy a betlehemi csillagot jelképezze. A legenda szerint ez vitte hírül a Napkeleti Bölcseknek, hogy megszületett a Megváltó. Napjainkban a csúcsdísz nem csillag, hanem hegyes végű, csillogó dísz.
A hagyományos karácsonyfadíszek közül nem hiányozhatnak a gömbök, melyek a teljességet, és a Paradicsom almáját jelképezik. Ahogy teltek az évek, úgy változtak meg a gömbök is, aminek eredménye, hogy ma már rengetegféle formájút, anyagút vásárolhatunk, de a legelterjedtebb az üveggömb.
Az arany és az ezüst színek a gazdagságot szimbolizálják a karácsonyfán. A dió és az alma díszek a tudásra, és a bölcsességre utalnak. Ha azonban ezt a kettőt összevonjuk, akkor az aranyalma, és aranydió a fénylő bölcsességet hozza el a házakba.
Az apró díszek, amelyek baba, vagy játék formájúak, a gyermekkort, a felhőtlen boldogságot, örömöt, az ajándékozást, és a másoknak való örömszerzést szimbolizálja.
A kis angyalkák Advent angyalait és a várakozást testesítik meg. A kis harang a Megváltó születésére utal. Ha megrázzuk a harangocskát, akkor azzal teremtjük meg a családunk számára a karácsony hangulatát.
A karácsonyfákra ma már fényfűzért teszünk, ám régen még gyertyákat tettek a fára, ami tűzveszélyes, úgyhogy maradjunk a különféle, szebbnél szebb, villogó, zenélő izzósornál! A karácsonyból a csillagszóró sem hiányozhat. Ezek a fényforrások a fény megérkezését, a szent hármasságot, és a fiú megszületését jelképezik.
Régen a karácsonyfát sokszínű díszekkel öltöztették fel, de ez is annyira megváltozott az évek során, hogy napjainkban már az is külön pont az ünnepi feladatlistán, hogy idén milyen stílusba dekoráljuk a fát. Ez általában két-három szín kombinációja. Habár ezzel egyszerűbbé teszik az egész fát, mégis esztétikusabb lesz az összhatás. A legjobb színpárosítások az arany-piros, piros-ezüst, ezüst-fehér, és az ezüst-kék.
A karácsonyfákra színes girlandokat, szalagokat, és láncokat is teszünk. Ezek a bűnbeesés kígyóját és a teremtést átszövő időszálakat jelképezi. A fát beborító angyalhaj a jászolban fekvő Jézus szalmájára utal.
A magyar karácsonyfákról a szaloncukor sem hiányozhat. Ez a boldogság építőköveit jelenti, hiszen a szaloncukor csokoládéból készül, amiről a tudomány rég bebizonyította, hogy növeli a boldogságszintet. A mézeskalács fenyő, angyal, emberke és csengő díszek, a föld porából gyúrt, tűzpróbán átesett embert jelképezi.
(Forrás: bulvaros.hu)
Ajánló
Ajánló
-
Facebook