Benedict Cumberbatch portré



Így tört be Hollywoodba a 45 éves színész!Tegnap ünnepelte a 45. születésnapját Benedict Cumberbatch, akit bár eleinte az ügyvédi pálya érdekelt, végül mégis úgy döntött, hogy a színészet felé fordul. A kétezres évek elején színpadi és tévés szerepekkel kezdte a karrierjét, hamarosan pedig mind a két területen felfigyeltek rá. A televíziós szerepek terén Hawking után újabb zseniket játszhatott, így Van Gogh-ot, majd egy matematikust Az utolsó ellenség című minisorozatban.

Az igazi áttörést a tévé hozta meg neki, méghozzá Sherlock Holmes szerepe a BBC 2010-ben debütáló, Sherlock című sorozatában. A Sherlock sikere feltette a térképre a színészt, aki ettől kezdve nagyszabású filmekben is feltűnt, de eleinte tartotta magát a „kis szerep nagy filmekben” iránynál.

Eközben a londoni színpadokon is látható volt, ahol estéről estére váltogatta Victor Frankenstein és a teremtmény szerepét, az alakításával pedig megnyerte a három legrangosabb brit színházi díjat.

2014-ben nemcsak Emmy-díjat nyert Sherlock eljátszásáért, hanem még a mozi terén is sikerült előrukkolnia a karrierje egyik legfontosabb filmjével, A Kódjátszmával, amiben ő alakította minden idők egyik legzseniálisabb matematikusát, Alan Turingot, méghozzá olyan jól, hogy azért Oscar- és a Golden Globe-jelölést kapott.

Ezzel a szereppel Cumberbatch ismét bebizonyított, hogy mennyire jól áll neki a komplex lángelmék szerepe, méghozzá annak ellenére, hogy saját bevallása szerint, nem hasonlít a szerepeire: „Csak tettetem az okosságot, de nem vagyok ténylegesen okos.”

Habár az általa jellemzően játszott karaktereket ki nem állhatja a környezetük, mégis a valóságban részben a humora és az udvarias kisugárzása teszi népszerűvé. A rajongói iránta érzet lelkesedését tovább növeli az olyan nagy médiavisszhangot kapó cselekedetei, mint például az, hogy megmentett egy biciklisfutárt a rablóktól, valamint kijelentette, hogy nem vállal úgy szerepet, ha a kolléganője az övénél alacsonyabb fizetést kap.

Habár Cumberbatch igyekszik a magánéletét elzárni a nyilvánosságtól, annyit mégis lehet róla tudni, hogy 2014-ben eljegyezte a színházi rendező Sophie Huntert. A házaspárnak két fiúgyermeke született: a 4 éves Christopher Carlton és a 3 éves Hal Auden.

Cumberbatch igazi szupersztárrá vált az évtized felére, amihez ma már hozzátartózik a szuperhősszerep is, ám a színész először kénytelen volt nemet mondani Doctor Strange szerepére, mert 2015-ben élete álomszerepét, Hamletet játszotta a londoni Barbican Színházban, amivel jegyeladási és nézettségi rekordokat döntött.

Habár a Marvel stúdió igen szigorú menetrend szerint szállítja a filmjeit, mégis érezhették, hogy érdemes megvárni, hogy Cumberbatch el tudja vállalni a szerepet. Miután a színész 2016-ban eljátszotta az arrogáns zsenit, még a Thor: Ragnarökben is feltűnt egy rövid jelenetben, majd a Bosszúállókhoz csatlakozva segített a Thanos elleni küzdelemben.

A Marvel Moziverzum mellett több, más szerepben is feltűnt az elmúlt években, valamint Adam Ackland barátjával megalapította a SunnyMarch nevű produkciós céget. Az első saját projektjük a The Child in Time tévéfilmes regényadaptáció volt, viszont ennél sokkal figyelemfelkeltőbb volt a Patrick Melrose című minisorozat. Az Edward St. Aubyn mondhatni önéletrajzi regényeinek önpusztító angol úriember főhőse volt Cumberbatch másik álomszerepe, amiért átvehette az első BAFTA-díjat.

Az elmúlt években Cumberbatch szerepelt az HBO Brexit: Háborúban mindent szabad című tévéfilmjében, majd cameózott az 1917-ben és feltűnt a Bosszúállók: Végjátékban. A magyar mozikban legközelebb 2021 decemberében, a Pókember: Nincs visszaútban fog szerepelni.

Később látható lesz a The Electrical Life of Louis Wain, a The Power of the Dog, a Rogue Male című filmeket, valamint a Doctor Strange folytatásában is.

(Forrás: hu.ign.com)

Ajánló

Ajánló