Dharmacsakra napok 2025-ben



Ezek lesznek az év tízmilliószoros napjai.Dharmacsakra napoknak, azaz a Nagy Buddha napoknak nevezik a legfontosabb ünnepeiket a tibeti buddhisták. Mivel ezeket a Hold járása alapján számolják ki, ezért mindig máskorra esik az évenkénti, különleges erővel rendelkező négy nap.

 

A tibetiek hite szerint ezek a tízmilliószoros napok, vagyis minden gondolat és cselekedet tízmilliószoros teremtő erővel bír ezeken a dátumokon.

 

Bár az év minden napján fontos, de a tízmilliószoros napokon főleg érdemes:

 

– pozitívan gondolni önmagunkra és a jövőnkre.

– türelmesnek lenni önmagunkkal és a környezetünkkel.

– csak pozitív és jó tettekre, gondolatokra törekedni.

– önzetlenül szeretni, elfogadni önmagunkat és másokat olyannak, amilyenek.

– megköszönni minden jót, ami velünk történt vagy történik.

– meditálni, pihenni és lazítani.

– segítséget nyújtani akinek, amiben lehet.

– visszaemlékezni a lehető legtöbb pozitív eseményre és érzésre a múltból.

– empatikusan fordulni mindenkihez.

– a lehető legpontosabban megfogalmazni minden kérést, üzenetet és kívánságot.

 

Tízmilliószoros napok 2025-ben:

március 14., péntek
június 11., szerda
július 28., hétfő
november 11., kedd

A tibetiek Buddha életének legfontosabb eseményeiről emlékeznek meg a négy dharmacsakra ünnepen. Az esztendő első holdhónapjának 15. napján tartják a Chötrül Düchent, a Csodák, illetve a vajmécsesek ünnepét. Ezen a napon vajból készült mécseseket és apró gyertyákat gyújtanak a tibetiek, akik megemlékeznek Buddha csodatévő tetteiről.

 

A negyedik holdhónap 15. napján a Saka Dawa Düchent, magyarul A születés, a megvilágosodás, a halál évfordulóját tartják. A tibetiek ekkor Buddha születésnapját ünneplik, és azt a fontos eseményt, hogy a 35 éves Sziddhárta herceg megvilágosodott, ami által megszabadult a földi szenvedéseitől.

 

A hatodik holdhónap 4. napján rendezik a Chokhör Düchent, avagy magyarra fordítva az Imakerék ünnepét. A tibetiek ezen a napon emlékeznek meg Buddha első szent beszédérről, a Négy Nemes Igazság tanáról, ugyanis a hitük szerint az istenek kérték fel Buddhát az emberek tanítására.

 

A tibetiek utolsó fontos ünnepe a kilencedik holdhónap 22. napja. Ekkor tartják a Lhabab Düchent, azaz a Mennybemenetel ünnepét. A hiedelmek szerint Buddha hálát adott az édesanyjának, amiért megszabadította a szánszára, tehát a születés halál körforgásától, a mennybe ment az istenek közé, de aztán visszatért onnan, hogy az embereket tanítsa.

 

(Forrás: astronet.hu)

Ajánló

Ajánló